Service

Jag gick förbi min bank idag.

På dörren hade det kommit upp en ny skylt:
"Tala om för dina vänner att vi inte handskas med sedlar och mynt". Det de egentligen vill ha sagt är: "Sätt in dina pengar här, men låt oss för bövelen sedan vara ifred".

SJ slutar med biljettförsäljning ombord för att det är krångligt och tar tid. Tänk om jag kunde sluta med sådant på mitt jobb som jag tycker är krångligt och tar tid.

Om man ringer till Försäkringskassan säger de något i stil med:
- Just nu är vi 87 som arbetar med att ta emot samtal.
Jaha, jag är en och väntar....

Östgötatrafiken kör ofta med korta tåg för att de inte håller koll på vagnarna utan det klottras på dem då de står still. Detta medför att om man väntar på att åka hem, så står det "kort tåg". Jag vet inte vad jag ska göra med den informationen. Ska jag låta bli att åka hem och gå tillbaka till arbetet och lägga mig att sova i fosterställning på soffan i kafferummet? Eller ska jag åka hem i alla fall och hoppas på att jag inte är en av dem som svimmar på tåget? Det lutar åt det senare alternativet.

Ett tips för att göra resan roligare när det är så packat med folk är att testa att dra upp benen utan att ramla.

För något år sedan var det många som helt plötsligt inte kunde logga in på sin Hotmail.
Det kom bara ett meddelande om att lösenordet var felaktigt. Nu gjorde de det här i all välmening för att Hotmail var utsatt för en virusattack. Jag lyckades efter många om och men få tag på support. De hade inget emot att skicka mig ett nytt lösenord. Problemet var bara att de skickade det till hotmailkontot jag inte kunde komma in på.

Hotmailhelvete


Skånske Arne